Ödemeler.Net

Çalışan ve Çalışmayan Annelere Para Yardımı

17.04.2020
52
Çalışan ve Çalışmayan Annelere Para Yardımı

Çalışan ve Çalışmayan Annelere Para Yardımı

Bu konuda ülkemiz genelinde desteklemeler bulunmaktadır. Bu desteğin bazıları çalışmayan annelere yönelik iken bazıları da çalışan annelere yönelik gerçekleştirilmektedir.

Kadınların istihdama katılmalarında herhangi bir zorluk çekmemeleri için hem anne olup hem de çalışmak zorunda olan kadınlara 2020 yılında da destek verilmeye devam etmektedir. Çalışan anne doğum yardımı diğer yıllarda olduğu gibi devam etmektedir.

Bunun yanı sıra emzirme yardımı, süt yardımı, kreş yardımları ve yarım gün çalışma ödeneği de bu yardımların içerisinde sayılmaktadır. Doğum yapmış olan ve çalışmak zorunda kalan anneye ortalama olarak 7.500 ile 11.000 lira arasında devlet desteği alacaktır.

  • Yarım gün çalışma yardımı
  • Çocuk Yardımı
  • Süt ve Emzirme Yardımı
  • İş göremezlik Yardımı

Yukarıda saymış olduğumuz 4 başlıkta devlet çalışan ve çalışmayan annelere belirli bir yardım yapmaktadır. Şimdi yapılan bu yardımların içeriğine bakalım.

Yarım Gün Çalışma Yardımı

Yarım Gün Çalışma Yardımı

Kadınlara yönelik yapılmış olan bu destek ile çalışmak zorunda olan annelere yarım gün çalışma kuralı getirilmiştir. Bu yöntem de uygulanan sistem ise çalışan annenin maaşının bir kısmını işverenden bir kısmını ise Türkiye İş Kurumu üzerinden almasıdır. Bu sayede doğan çocuk 3 yaşına gelene kadar doğum yapan anne bu yardımdan faydalanmaktadır. Yarım gün çalışarak tam gün ücreti almak kadınlara çalışan anne yardımı olarak geçmektedir.

Çocuk Yardımı

Devlet doğum yapmış olan her anneye destek vermektedir. 2015 yılı Mayıs ayından sonra doğacak olan her çocuk için devlet para yardımı yapmaktadır. Bu sistemin en önemli özelliği çalışmayan annelere para yardımı yapılmasıdır. Çalışma şartı aranmaksızın doğum yapmış olan her anneye verilen bir maddi destektir. Bu yardımda ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk içinse 400 lira ve üç ve diğer çocuklar için 600 lira doğan çocuk için anneye ödenecek tutardır.

Süt ve Emzirme Yardımı

Süt parası genel olarak anneye ya da eşe yapılabilmektedir. Bunun için aranan şart ise sigortalı olmaktır. Aileler Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığı internet sitesi üzerinden kimlik numarası ile kolay bir şekilde başvuru yapabilir. Emzirme ödeneği ise çalışan anneye çocuk parası olarak kendisine çalışmayan annelerin ise sigortalı olan eşlerine 202 TL olarak ödenmektedir.

İş Göremezlik Yardımı

İş göremezlik ödeneğinin mantılı ise hamile olan kadının doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta toplam 16 hafta çalışmaması durumunda ödenen paradır. Burada hamile olan kadın 16 hafta boyunca işe gitmez. Ayrıca bu yardımdan faydalanabilmek için 1 yıl içerisinden en az 90 günlük sigorta priminin yatması gerekir. Çoğul gebeliklerde ise 16 haftalık süre 18 haftaya çıkmaktadır. Asgari ücret ile çalışan kadınlar iş göremezlik yardımı adı altında 4.424 lira para yardımı almaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.