Ödemeler.Net

Koronavirüs 1000 TL Yardım Nasıl Alınır?

12.04.2020
66
Koronavirüs 1000 TL Yardım Nasıl Alınır?

Koronavirüs 1000 TL Yardım Nasıl Alınır?

10 Mart 2020 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nde doğrulanan ilk koronavirüs (COVID-19) vakasının ardından gün geçtikçe enfekte olan ve vefat eden hasta sayısı artarken; vatandaşların koronavirüs kapmaması için devlet tarafından bir takım önlemler almıştır. Bu kapsamda açıklanan destek paketinde ise 2 milyon aileye 1000 TL maddi destek yapılacağı açıklanmıştır. Bu yazımızda koronavirüs 1000 TL destek başvurusu nasıl yapılır, Covid-19 koronavirüs 1000 TL yardım nasıl alınır gibi konulara detaylı bir şekilde yanıt vereceğiz.

25 Mart 2020 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik destek paketi içeriğine göre ihtiyaç sahibi 2 milyon haneye 1000 TL maddi destek yapılacağı; vatandaşların bu sosyal karantina halindeyken ihtiyaçlarını giderebilmesi adına devlet tarafından karşılıksız yardım yapılacağı kamuoyuna duyuruldu.

İşte koronavirüs sebebi ile ihtiyaç sahibi 2 milyon aileye yapılacak olan 1000 TL yardım için detaylar;

Koronavirüs 1000 TL Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü bu çalışma kapsamında 2 milyon aile bazı ölçütlere göre belirlenecek.Yapılacak olan destek için vatandaşların herhangi bir kuruma başvuru yapması gerekmemektedir.

Daha önce belediyeler, valilikler veya bakanlıklara başvurarak sosyal yardım yapılması gerektiği tespit edilen aileler ile hane halkında hali hazırda ücretsiz izine çıkarılanlar, aile bireylerinin tümünün işsiz olması, taşınmaz herhangi bir malının olmaması, maddi olarak yaşamını idame ettirebilecek düzeyde birikimi olmaması gibi ölçütler sonucu destekler 2 milyon aileye dağıtılacak.

Koronavirüs 1000 TL Destek Şartları Nelerdir?

Yukarıdaki başlıkta da bahsettiğimiz üzere devlet tarafından Koronavirüs’ün sebep olduğu mahrumiyet ve sosyal izolasyon sebebiyle 2 milyon aileye verilecek 1000 TL desteği alabilmek için şartlar şunlardır;

Ailenin taşınmaz bir malı olmaması

Hanedeki bireylerin işsiz olması

Hanedeki bireylerin hayatlarını belirli bir süre idame ettirebilecek seviyede maddi birikimi olmaması

Koronavirüs 1000 TL Yardım & Destek Nereden Nasıl Alınıyor?

Şuanda devlet kurumları ve bakanlıklar tarafından açıklanan bir gösterge bulunmamaktadır. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacak olan ihtiyaç sahiplerinin tespiti ardından 1000 TL maddi destek en kısa sürede ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.

Bu kapsamda ihtiyaç sahibi iseniz; herhangi bir yere başvurmanıza gerek yoktur. Lütfen sosyal izolasyonu koruyalım; yarınlar için evden çıkmayalım.

Koronavirüs 1000 TL Yardım Hangi İllere Yapılacak?

Bu kapsamda yapılacak yardımlar Türkiye’nin 81 ilindeki tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacaktır. Bu yardım konusunda herhangi bir il ayrımı yapılmamaktadır.

Koronavirüs 1000 TL Yardım Ne Zaman Yapılacak?

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi 2 milyon aileye Nisan ayının ilk yarısına kadar destek ödemeleri ivedilikle yapılmış olacak.

Ayrıca aşağıda yer alan yorum bölümü üzerinden de bu konu hakkında sormak istediğiniz tüm soruları sorabilirsiniz. Sorularınız, 24 saat içerisinde uzman editörlerimiz tarafından özenle yanıtlanacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.