Ödemeler.Net

Trafik Para Cezası Borcu Nasıl Sorgulanır?

29.04.2020
34
Trafik Para Cezası Borcu Nasıl Sorgulanır?

Trafik Cezası Nereye Ödenir? En düşük Trafik Cezası Hangisidir? Trafik Para Cezası Borcu Nasıl Sorgulanır? Trafik Cezasında İndirim Var Mı? Trafik Cezasında İtiraz Var Mı?

Trafik ceza sorgulama işlemi çok önemlidir. Bunun nedeni ise doğru zamanda trafik cezanızı öğrenirseniz ayrıca bir faiz yada ceza işlemeden trafik cezası borcunuzu kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Peki trafik cezası nasıl ve nereden sorgulanır? Bu sorunun cevabını inceleyelim. Trafik cezası sorgulama işlemi şu aşamalar yardımı ile yapılmaktadır:

  • Öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sayfasına giriş yapın.
  • Daha sonra Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama seçeneğine gidin.
  • Burada bulunan plaka numarası bölümüne aracınızın plakasını girin.

Burada karşınıza plaka üzerine yazılan ceza, sürücü belgesi üzerine yazılı olan ceza, tüzel kişi üzerine ceza, otoparka çekilmiş olan araç sorgulama gibi seçenekler karşınıza çıkmaktadır. Aramış olduğunuz seçeneği seçerek işleminizi gerekli bilgileri girerek gerçekleştirebilir ve trafik cezanız var mı yok mu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Trafik cezaları, belli kurumlar yardımı ile yada internet üzerinden kolay bir biçimde ödenmektedir. Sisteme girdiğinizde motorlu taşıt ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmanız mümkündür. Trafik cezalarını nakit bir biçimde ödeyeceğiniz gibi internet aracılığı ile kredi kartınız ile de ödeyebilirsiniz.

Ödeme sırasında bilmeniz gerekenler; nüfus kimlik numaranız, plaka, vergi numarası, tescil tarihini de girerek borcunuzu ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenizi Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinden gerçekleştirmek istiyorsanız şu yolları izlemeni gerekmektedir; sistemi gece saat 02.00 ile akşam saat 22.00 arasında kullanabilirsiniz. PTT ya da internet bankacılığı üzerinden de trafik cezalarınızı ödeyebilirsiniz.

En Düşük Trafik Cezası Hangisidir?

2020 yılı itibari ile en düşük trafik cezası, taşıma sınırını aşan ve çok fazla insan taşıyan araçlara verilen 104 lira olan trafik cezasıdır. Ayrıca araçta emniyet kemeri kullanılmaması, telefon ile konuşma, muayenesiz araç kullanımı, yanlış yere park etme sonucunda kesilmiş olan tüm cezalar da düşük trafik cezaları içerisinde yer almaktadır.

Trafik Cezasında İndirim Hakkı Var mı?

Araç sahipleri herhangi bir trafik kuralını ihlal ederek almış oldukları trafik cezalarını 15 gün içerisinde öderler ise indirim uygulanmaktadır. Uygulanacak olan indirim oranı ise % 25’tir. Yani herhangi bir kişi trafik cezası almış ve o cezayı 15 gün içerisinde ilgili kuruluşa öderse % 25 oranında indirimden yararlanmaktadır. Trafik cezaları ödenmeyen her ayın sonunda ise ayrıca % 5 artırılarak ödetilir. Bu edenle eğer trafik cezanız var ise ilk 15 gün içerisinde ödemenizi yapmalısınız.

Trafik Cezasında İtiraz Hakkı Var mı?

Trafik cezasını hak etmediğinizi düşünüyorsanız itiraz etme hakkınız vardır. Bu itiraz etme süresi ise 15 gündür. 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesine giderek trafik cezasına itiraz edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.