Ödemeler.Net

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi

Ziraat Bankası, esnaf kredisini girişimci kredisi olarak adlandırmaktadır ve çok fazla düşük faizli esnaf kredisi olanakları bulunmaktadır. Girişimci kredileri, altı yan başlıktan oluşmaktadır. Bunlar; nakdi krediler, gayrinakdi krediler, mesleklere özel krediler, iş birlikleri, destek kredi paketleri ve dış kaynaklı kredilerdir.
Nakdi krediler, kendi içerisinde rotatif kredi, iskonto kredisi, gün içi kredisi, nakit yönetimi kredisi, taksit krediler, döviz kredileri, spot krediler, KOBİ değer kredisi ve kredili mevzuat hesabı (KMH) olarak 9’a ayrılır.

Rolatif kredi de maksimum vade süresi 12 aydır. Gün içi kredilerinin avantajı ise her zaman hesabınızda belli bir miktar para olmasıdır.
İskonto kredisi, senet borcu olanlar için geçerlidir. Senet, Ziraat Bankası tarafından ödenir ve borçlu kredi şeklinde düşük faizli esnaf kredisi avantajıyla borcunu Ziraat Bankası’na geri öder.
Nakit yönetimi kredisinde kurumların; fatura ödemeleri, SGK primleri, vergi borçları gibi ödemeleri Ziraat Bankası tarafından ödenir. Ancak bu krediden yaralanabilmek için kişinin Ziraat Bankası’nda daha önceden nakdi kredi geçmişinin bulunması gerekir.
Taksitli kredilerde de krediler, taksitli ve uygun faiz oranlarıyla ödenir.
Döviz kredisi ise ihracat desteği sağlar. En fazla 24 ay vadesi bulunmaktadır.
Spot kredisi, işletmelerin kısa süreli para ihtiyacını karşılamak için verilir. Kredi en fazla 6 ay vadelidir.

KOBİ değer kredisi, en çok başvurulan kredi seçeneklerinden biridir. Ülkemizde üretimi arttırmak için destek amaçlı verilmektedir.
Kredili Mevzuat hesabı, faturaların ödenmesine yardımcı olur. Faizler, aylık ya da isteğe bağlı 3 aylık süreçlerle yapılır.
Gayrinakdi krediler, teminat mektupları ve referans mektupları olarak ikiye ayrılır. Nakit para verilmez. Teminat mektuplarında TL ya da döviz cinsinden düzenleme yapılabilir. Referans mektupları ise kamu kuruluşlarının ihaleleri içindir.

Mesleklere özel kredilerde sadece plaka kredisi vardır. Taksi ya da minibüs alımlarında verilir. Yedek parça alımlarında da verilebilmektedir. 60 aya varan vade imkânı bulunmaktadır.
İş birliklerinde KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu vardır. Bu iş birlikleri sayesinde girişimciler, düşük faizli esnaf kredisi avantajlarından yararlanabilmektedir.
Destek kredi paketleri, kendi içerisinde beşe ayrılır. Bunlar; turizm destek paketi, engelsiz destek paketi, eczane destek paketi, kadın girişimci destek paketi ile KOBİ destek kredisidir. Destek paketlerinde girişimcilere destek sağlanır ve esnek ödeme planı oluşturulur.

Dış kaynaklı krediler; Eximbank kaynaklı ihracat kredileri, ülke kredileri, Dünya Bankası enerji verimliliği kredisi, Avrupa Yatırım Bankası (AYB) kredileri, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) kredileri ve Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (AKKB) kredileridir. Burada amaç, girişimcileri ihracat yönünde destekleyerek ülkemizi ekonomik yönde geliştirmektir. Faiz oranlarını, kredi seçeneklerinde bulunan bankalar belirlemektedir.

  • Tün esnaf kredisi başvurularında istenilen belgeler;
  • Kişilerin nüfus cüzdanın, pasaportun ya da sürücü belgesinin fotokopisi
  • Oda kayıt belgesi
  • İmza sirküsü
  • Gelir tablosu
  • Varsa mal varlığı dökümü
  • Vergi levhası (güncel)
  • Kuruluşta yayımlanan gazetelerin fotokopisidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.